Участь у науковому форумі та презентація дослідження
10 та 11 липня 2025 року відбулися традиційний вже шістнадцятий міжнародний теоретико-методологічний семінар та тринадцятий міжнародний конкурс молодих науковців пам’яті Ольги Балакірєвої. Темою, що обʼєднала ці дві події стала «Архетипіка і публічне управління: політичні інститути в умовах багатополярного постмодерного світу».
Організатором події традиційно виступило Наукове товариство «Українська школа архетипіки» (Україна) за участі кафедри політичної географії Інституту соціальних наук Гданського університету (Польща). В заході взяли участь викладачі та здобувачі освітньо-професійних та науково-освітніх рівнів вищої освіти українських, польських та французьких університетів.
Серед них Мішель Маффесолі, французький соціолог, почесний професор університету Сорбонна, засновник і директор Центру дослідження сучасності та повсякденності (CEAQ), почесний член НТ УША (Париж, Франція).
Вінченцо Суска, професор кафедри соціології та відповідальний за міжнародні зв’язки департаменту соціології факультету наук про людину і суспільство університету Монпельє III.
Тетяна Новаченко, професорка кафедри міжнародних відносин та політичного консалтингу Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна».
Ія Дегтярьова, професорка кафедри публічного управління і проєктного менеджменту Університету менеджменту освіти НАПН України.
ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» також долучився до наукового онлайн-форуму. Олексій Ганюков, завідувач відділу соціально-економічних досліджень Інституту разом із Едуардом Афоніним, науковим керівником та головою Української школи архетипіки презентували результати нової хвилі дослідження соцієтальних (психосоціальних) змін в Україні 1992-2025 р.р. — «Українська трансформація на шляху до себе» (з 1:09 на записі події другого дня Форуму).
Це багаторічне та ґрунтовне дослідження охоплює 33 роки моніторингу психосоціальних змін в Україні і базується на результатах 60 хвиль соціологічних досліджень, здійснених із застосуванням авторських психодіагностичних методик та репрезентативних вибіркових сукупностей, що відтворюють основні характеристики українського суспільства.
Крайня хвиля дослідження відбулася в червні 2025 року і охопила 1200 респондентів від 18 років і старше.
Серед важливих запитань дослідження в цьому році, як і в попередні з 2022 року були:
- «Чи вірите Ви у перемогу України у війні з Росією?»
В 2025 році 83% опитаних відповіли «Так».
Ствердних відповідей в 2022-2023 роках було 94,8%; в 2024 — 85,6%.
- «Як довго Ви готові терпіти незручності та проблеми, пов’язані з війною, щоб забезпечити перемогу над агресором і встановлення справедливого миру в Україні?»
Кількість відповідей «Скільки необхідно» з 61,4% в 2022 році виросла до 63,3% в 2025 році. Однак впала на 20% порівняно з 2023 роком. Відсоток людей, які готові терпіти скільки необхідно більший серед тих, кому від 40 та старше, але різниця коливається в межах 5-7% від відповідей молоді.
В дослідженні зазначено, що кількість відповідей «Не готові терпіти» виросла серед людей одразу на 10%.
На питання «Що ви думаєте про політику зазначених держав: їх політика стабілізує чи дестабілізує світ?», наприклад, стосовно політики США — в 2022 році 61,7% людей вважали її роль стабілізуючою, але в 2025 році 66,8% вже відповіли, що її дії дестабілізують. Також змінилось і відношення до країн ЄС з мінусом у більше, ніж 10%.
Детально ознайомитись з презентацією дослідження:
Дивіться записи дводенного форуму за посиланнями: 10 липня та 11 липня.