Дослідження
ESPAD
Міжнародний проєкт
«Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю
та інших наркотичних речовин»
The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs (ESPAD)
Міжнародний проєкт «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)» здійснюється з 1995 року за ініціативою Шведської ради з інформації про алкоголь та наркотики (CAN), а також при підтримці Європейського центру моніторингу наркотиків та наркоманії (EMCDDA) в Лісабоні, і Експертного комітету Помпіду з епідеміології та наркотиків при Раді Європи у Страсбурзі.
Загальна мета ESPAD – збір порівняльних даних про вживання психоактивних речовин серед 15–16-річних учнів у якомога більшій кількості європейських країн. Найважливішими цілями в довгостроковій перспективі є моніторинг тенденцій і порівняння тенденцій між країнами та групами країн. Для цього опитування проводиться кожні чотири роки, починаючи з 1995 року.
До появи дослідження ESPAD деякі країни мали досвід проведення подібних досліджень. Однак, проблема використання цих даних для порівняння полягала в неоднаковості підходів дослідників та їх методологій: різні анкети, різні вікові групи, різний час.
Кожна країна визначає наукову організацію, яка відповідає за організацію та проведення національного етапу дослідження. В Україні такою науковою організацією є ГО «Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка».
Добробут молодих людей викликає особливу турботу в усіх суспільствах, і постійно докладаються зусилля, щоб зменшити всі типи ризикованої поведінки.
Для того, щоб зібрати дані, які б висвітлили проблеми молоді в контексті вживання тютюну, алкоголю та наркотичних речовин, на початку 1990-х років було створено загальний методологічний протокол опитування.
Проведення шкільних опитувань є найбільш часто використовуваним методом вимірювання, бо коли досліджуваною групою є учні, зазвичай немає інших реалістичних способів збору даних, окрім використання групових опитувальників у школах. Такий підхід представляє переважну більшість вікових груп та інтересів. Інші групи населення поза шкільним середовищем зазвичай вивчати важче.
Участь студентів є добровільною та анонімною, а результати представлені взагалі, не окремо для осіб або класів.
Перше комплексне опитування щодо вживання алкоголю, тютюну та наркотиків молоддю Європи, що зібрало дані 26 країн відбулось в 1995 році.