Skip to main content

Підлітки поза увагою: результати дослідження

 |  uisr

27 лютого 2019 року відбулася розширена зустріч національної експертної групи у сфері надання послуг підліткам груп ризику в рамках проєкту «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні».

На зустрічі були презентовані для обговорення результати дослідження, яке було здійснено фахівцями ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» на замовлення та у співпраці з МБФ «Альянс громадського здоров’я» та МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) в межах виконання проекту «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні».

Дані, отримані в ході дослідження, було використано для створення рекомендацій центральним та місцевим органам законодавчої та виконавчої влади, спрямованих на покращення послуг для підлітків, які вживають наркотики, у невеликих населених пунктах (містах і селах) України.

Дослідження включало в себе такі компоненти: вторинний аналіз даних, картування послуг для підлітків, картування точок доступу до підлітків, кількісне опитування підлітків, які вживають наркотики, якісне опитування підлітків, фокус-групи із надавачами послуг, ситуаційний аналіз по кожному з 32 населених пунктів, охоплених проєктом.

Зустріч була організована для того, щоб обговорити результати дослідження та звіт про впровадження проекту, а також виробити практичні кроки для посилення співпраці державних та громадських організацій щодо роботи з підлітками груп ризику, зокрема тих, що мають досвід вживання наркотиків.

Відкриваючи зустріч, Олена Воскресенська, виконавчий директор МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) зазначила, що лише у партнерстві ми можемо продуктивно діяти та закликала всіх учасників до спільної роботи.

Олена Пурик, старший радник із програмної діяльності МБФ «Альянс громадського здоров’я» звернула увагу присутніх у конференц-залі на унікальність роботи, яку вдалося провести та виявити проблеми, про які мало хто здогадується.

У чому унікальність проєкту? Вона в тому, що в центрі уваги були підлітки — мешканці невеликих міст (з населенням до 100 тис. осіб) та сільської місцевості.

Сьогодні, коли куріння, вживання алкоголю та наркотиків підлітками та молоддю України має високий рівень, а доступність профілактичних програм поширюється переважно на великі міста, підлітки, які живуть у невеликих містах, залишаються самі по собі, тобто без уваги.

Тому група дослідників за підтримки експертів та партнерських організацій, з лютого по вересень 2018 року у 32 населених пунктах із 7 областей України провела роботу з вивчення особливостей поведінки підлітків, які вживають наркотики, ризикованої до інфікування ВІЛ, виявлення їх потреб та визначення послуг, які вони мають можуть отримати.

Області, в яких проходило дослідження: 

Київська, Харківська, Полтавська, Одеська, Донецька та Чернівецька, Кіровоградська області.

Аналіз представила дослідниця та консультантка проєкту, заступниця директора Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка — Світлана Шевченко.

  • Було опитано 683 підлітки віком 14-19 років, які вживають наркотики.
  • Середній вік опитаних – 16,6 років.
  • 74,8% – це хлопчики і 25,2% – дівчатка.
  • Серед них, 80,4% — навчаються, причому 4,4% у ВНЗ.

У звіті наголошується, що серед опитаних підлітків, які вживають наркотики, значну частину складають діти із забезпечених сімей. Це звичайні підлітки, які живуть у звичайних сім’ях (75,7% живуть удома, у сім’ях).

  • Середній вік першої спроби вживання наркотиків – 14,6 років.
  • 15,8 років – середній вік першого вживання наркотиків за допомогою шприца.
  • Понад половина 14-річних підлітків вказали, що перший досвід вживання стався у 13 років і раніше.

Отримані дані вказують на важливість первинної профілактики вживання наркотиків серед підлітків віком до 14 років.
Більшість опитаних (90,9%) починали вживати наркотики шляхом їх куріння.

Дані глибинних інтерв’ю підтверджують, що підлітки використовують широкий спектр наркотичних речовин.

За їхніми словами, наркотики, які вони вживають неін’єкційно, — канабіс, амфетамін, спайси, метамфетамін, солі, ЛСД, МДМА та інші; ін’єкційно – “ширка”, метадон. Також поширене вживання сумішей психоактивних речовин: поєднання 2-3 видів або разом із аптечними препаратами, енергетичними напоями.

Про досвід передозування протягом останнього року повідомили 8,8% опитаних підлітків (60 осіб).

Підлітки, які вживають наркотики, не вважають себе наркоманами і не думають про ризики, які вони мають. Велику проблему, пов’язану із вживанням наркотиків, вони вбачають у контакті з правоохоронними органами.

Серед причин вживання — щоб розслабитися, зняти стрес після навчання (канабіс), для підвищення працездатності та отримання адреналіну. Багато хто вживає «за компанію», для приємнішого спілкування.

Майже всі учасники опитування вважають, що контролюють частоту вживання, а вживання кілька разів на тиждень, ні їхню думку, цілком безпечне.

У поле зору дослідників потрапили й питання, пов’язані зі статевим життям підлітків та ризикованими практиками.

Так, серед опитаних підлітків досвід статевого життя мають 76,1%, а середній вік його початку – 14,9 років.

Серед 19 дівчаток, які мали досвід вагітності, на момент проведення дослідження (2018 р.) двом було 16 років. Одна 19-річна дівчинка сказала про досвід шести вагітностей.

Серед підлітків поширене вживання алкоголю та наркотиків безпосередньо перед сексом. Окремо у звіті наголошується, що на етапі пілотування анкети, коли інтерв’ю проводилося більш розгорнуто, виявилося, що дівчатка залучалися до вживання наркотиків через дорослого та забезпеченого сексуального партнера. І цей факт вони не вважають чимось негативним. Незважаючи на невелику частину респондентів у вибірці, які повідомили про факт сексу за винагороду, цей аспект потребує подальшого вивчення.

В аналітичному звіті представлені дані і щодо залучення підлітків до мережі Інтернет та дозвілля (розділ 4 звіту). Більшість підлітків мають свій смартфон та активно використовують безкоштовні точки доступу до Інтернету. 24,5% шукають там інформацію про наркотики.

Окремо у звіті розглядаються і потреби підлітків, які вживають наркотики. Дані вказують на те, що такі підлітки найбільше потребують моральної підтримки та психологічної допомоги за умови дотримання анонімності.

За словами самих підлітків, їм бракує підтримки дорослих. Людину, з якою можна порадитись.

Однак підлітки, які вживають наркотики, не є цільовою групою на яку спрямована робота центрів соціальних служб, а особа до 18 років навіть не має права туди самостійно звернутися. А центри тимчасового розміщення дітей не приймають дітей, які перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Крім того, за результатами опитування представників 110 державних та недержавних установ та організацій, які працюють з підлітками, з 32 населених пунктів, охоплених проектом, виявилося, що більша частина послуг — це послуги з інформування (про ВІЛ-інфекцію та СНІД, права людини, наслідки вживання наркотиків, репродуктивне здоров’я).

У звіті окремо аналізується інформація про потенціал освітніх закладів та медичної інфраструктури, молодіжних центрів.

В кінці наводяться 13 висновків та рекомендації Центральним органам законодавчої та виконавчої влади, Національній поліції, Генеральній прокуратурі України, органам місцевого самоврядування, освітнім установам, Міністерству охорони здоров’я України, установам охорони здоров’я, громадським та донорським організаціям.

Повний аналітичний звіт за результатами дослідження дивіться за посиланням.

Презентація за результатами дослідження:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab