Результати участі в проєкті CASTLE
Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка протягом 2021-2023 років був залучений до міжнародного проєкту «CASTLE — Діти поза увагою: підтримка молдавських та українських транснаціональних сімей, залучених до зовнішньої трудової міграції в країнах ЄC»/«Children Left Behind by Labour Migration: Supporting Moldovan and Ukrainian Transnational Families in the EU» у партнерстві з Клузьким Університетом імені Бабеша-Бойяї (Babeş-Bolyai University of Cluj-Napoca), Румунія — координаційний центр проєкту, Terre des hommes Румунія, Terre des hommes Молдова, Terre des hommes Україна та Академією економічних досліджень Молдови (Academy of Economic Studies of Moldova).
Проєкт CASTLE впродовж 30 місяців підтримував сім’ї у Молдові та Україні з метою вдосконалення системи захисту і знань про транснаціональні сім’ї, а також вивчав як покращити соціально-правовий вплив трудової міграції на батьків та дітей.
Проєкт CASTLE дозволив зрозуміти та проаналізувати становище українських дітей, батьки яких зайняті в трудовій міграції, з точки зору реалізації та захисту їх прав та, в тому числі, в умовах повномасштабної війни.
В межах проєкту було проведено низку досліджень, результати яких пропонуємо вашій увазі:
Дослідницький звіт «Діти поза увагою. Україна» був представлений на Міжнародній конференції «Сім’ї без кордонів в Україні та Молдові». Презентація методології, рекомендацій та висновків.
Однак нас непокоїв той факт, що внаслідок початку повномасштабної війни ситуація з дотриманням прав сімей трудових мігрантів значно погіршилася, а особливості сприйняття ними ситуації й плани на майбутнє – зазнали істотних змін. Тому наша команда запросила дозвіл на продовження та розширення дослідження ще в 2023 році. Так ми здійснили другу хвилю збору даних:
Кількісний компонент:
- було опитано 207 респондентів з 2 цільових груп – особи з дитиною/дітьми, яка переїхала за кордон у зв’язку із повномасштабною війною та знайшла роботу за кордоном; особи з дитиною/дітьми, яка виїхала з метою працевлаштування (тобто має попередній досвід трудової міграції).
Якісний компонент:
- провели 4 фокус-групові обговорення: 1 фокус-група з особами, які виїхали у зв’язку з війною та знайшли роботу за кордоном; 1 фокус-група – з особами, які виїхали з метою працевлаштування (трудові мігранти); 2 фокус-групи з дітьми, представників кожної з цільових аудиторій.
Нові дані дозволили зрозуміти та проаналізувати становище українських дітей, батьки яких зайняті в трудовій міграції, з точки зору реалізації та захисту їх прав в умовах російсько-української війни. Вони сприятимуть вдосконаленню законодавчої бази щодо міграції та мобільності в Україні з фокусом на міграцію транснаціональних сімей, а також підвищенню рівня поінформованості щодо легальної міграції та забезпеченню допомоги трудовим мігрантам, які повертаються, шляхом розробки навчальних ресурсів та проведення необхідних інформаційних кампаній.
Окремо темі «Міграційні процеси: нові виклики та можливості» було присвячено спеціальний випуск наукового журналу «Українській соціум», №1, 2023 рік.
Серед статей номеру «Зовнішня міграція українців до та після повномасштабної агресії (порівняльний аналіз)», автори Бондар Т. В., Ганюков О. А.
Дивіться також інші статті цього номеру журналу, зокрема написані дослідниками з партнерських організацій, з зазначеної проблематики.
Також наша дослідницька команда підготувала статтю в журнал Intersections (Угорщина) «Становище та дотримання прав дітей у родинах трудових мігрантів в умовах російсько-Української війни». Після розгляду та рецензування вона має вийти англійською мовою.
На основі вкладів дослідницьких команд організацій-партнерів проєкту CASTLE було створено ряд аналітичних матеріалів. Серед них:
- Дослідження «Як підтримати дітей після виїзду батьків на роботу за кордон». Короткий зміст результатів дослідження взаємозв’язку між трудовою міграцією та захистом дітей в Молдові та Україні.
- Аналітична записка з оглядом попередніх спостережень дослідження та відповідними рекомендаціями «Діти поза увагою. Підтримка молдавських та українських сімей у процесі трудової міграції ЄС («CASTLE»). Аналітична записка.
- Рекомендації для влади щодо політик, спрямованих на покращення умов для дітей, які переживають віддаленість від батьків через трудову міграцію «Діти поза увагою в результаті трудової міграції: Підтримка молдовських та українських транснаціональних сімей в ЄС («CASTLE»). Аналітична записка 2.
Також до уваги серія публікацій українською мовою, створених в рамках інформаційної кампанії проєкту для дітей, батьків та фахівців:
В цій публікації викладена інформація, яка розкриває поняття «трудова міграція» та описує труднощі, з якими можуть стикнутися діти та молодь під час відʼїзду батьків. Надані поради, як зберегти відносини з батьками, до кого можна звернутися за підтримкою та допомогою.
Ця брошура розрахована насамперед на батьків, які планують виїхати на роботу за кордон, а також тих, хто вже виїхав. Ця брошура без перебільшення кишенькове керівництво, необхідне кожному з батьків із транснаціональної сім’ї.
Тут можна знайти відповіді на запитання, які найчастіше ставлять батьки. Як правило, їх цікавить, як налагодити зв’язок з дітьми і підтримувати стосунки з ними до і після від’їзду. В брошурі ви знайдете стислі практичні відповіді, які допоможуть батькам підтримувати і розвивати оптимальні стосунки «без кордонів» зі своїми дітьми.
В цій публікації для фахівців у сфері захисту дітей надані рекомендації щодо дій, спрямованих на забезпечення захисту та безпеки дітей, батьки яких мають намір або вже виїхали на роботу за кордон. Уся інформація викладена для розуміння ситуації дитини, батьки, якої виїхали, і вжиття заходів на благо цієї дитини. Адже знання потреб і вразливостей, пов’язаних із відсутністю батьків – це шлях до знаходження оптимальних індивідуальних рішень у кожній окремо взятій ситуації.
Звертаючи увагу на нагальні проблеми та необхідність у підтримці, проєкт CASTLE водночас приділив увагу практиці тих сімей, які можуть стати прикладом для подальшого наслідування та розповсюдження. Так була підготовлена публікація «Як підтримати дітей після виїзду батьків на роботу за кордон. Короткий огляд дослідження».
Це огляд прикладів позитивних практик, які діти та сім’ї рекомендують іншим сім’ям, у яких батьки за кордоном, батькам-мігрантам, батькам, які залишаються вдома (або іншим особам, які здійснюють догляд за дітьми), або дітям, які залишаються вдома. Цей матеріал також буде корисним фахівцям, а саме посадовим особам, працівникам державних установ та неурядових організацій, а також іншим спеціалістам, які знайомі з проблемами транснаціональних сімей.
Додаткову інформацію по проєкту CASTLE можна знайти на сайтах партнерських організацій. Всі вони впродовж всього часу працювали із представниками влади, аби надати рекомендації щодо політики захисту дітей, батьки яких виїхали за кордон. А також з дітьми, аби почути їхні голоси і думки, та батьками, щоб розказати і покращити їх розуміння того, як правильно будувати комунікацію із дітьми в складний час розлуки.
- Проєкт CASTLE на сайті Terre des hommes Україна та Facebook-сторінці організації.
- Проєкт CASTLE на сайті Terre des hommes Молдова.
- Проєкт CASTLE на сайті Terre des hommes Румунія.
- Сторінка Дослідницького центру з вивчення транснаціональних сімей – CASTLE у Facebook.
- Сайт Дослідницького центру з вивчення транснаціональних сімей (CASTLE) на базі Університету імені Бабеша-Бойяї в Клуж-Напоці, Румунія.
Серед інших важливих подій, що відбувались в межах проєкту, відзначимо також участь у фахових заходах, консультаціях та конференціях, які допомогали напрацювати важливі рішення та планувати подальші кроки.
Вдячні всім нашим партнерам та колегам за можливість бути частиною міжнародної професійної команди та працювати разом над важливими питаннями сьогодення та створювати підґрунтя для необхідних змін. Слова подяки також адресуємо і нашим респондентам, без яких проведення цього дослідження також було б неможливим.