eng | ua

Хвиля HBSC - 2018 (опитано 13337 учнів/студентів, 287 керівників закладів освіти). 



Хвиля HBSC - 2014
 (опитано 11390 учнів/студентів, 
558 керівників навчальних закладів). 


Хвиля HBSC - 2010
(опитано 10343 учні/студенти,
594 керівники навчальних закладів).

Хвиля HBSC - 2006 (опитано 6535 учнів/студентів).

Хвиля HBSC - 2002 (опитано 5267 учнів/студентів).

 

Міжнародний проект

«Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді»

 Офіційний сайт проекту http://www.hbsc.org/

Започаткований у 1982 році в трьох європейських країнах міжнародний проект «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (HBSC), який є частиною міжнародного дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), протягом 20 років об’єднав 50 країн-учасниць.

У кожній країні визначено провідну наукову установу яка здійснює опитування (в Україні це – ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка», науковий керівник проекту – Ольга Балакірєва, канд. соціол. наук, голова правління). Інститут реалізує дослідження з 2001 р. Українська база даних входить до об’єднаної бази даних країн-учасниць проекту HBSC.

На цей час в Україні в межах проекту HBSC проведено 5 хвиль опитування (у 2002 р. опитано 5267 учнів; у 2006 р. − 6535, у 2010 р. – 10 343, у 2014 р. – 11 390 учнів, у 2018 р. – 13 337 учнів), що стало можливим за технічної підтримки головного партнера – Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Організації-партнери, які сприяють реалізації проекту HBSC в Україні, – Міністерство освіти та науки України, Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство у справах молоді та спорту України, Міністерство соціальної політики України.

Дослідження HBSC передбачає не тільки моніторинг здоров’я та поведінки підлітків, а й вивчення різних складових здоров’я в ширшому контексті. Щоб зрозуміти, які чинники впливають на здоров’я і поведінку підлітків, увагу зосереджено як на соціально-економічному середовищі, так і на умовах, що характеризують життя молодих людей удома, в школі, в колі друзів, групі однолітків, що забезпечує широту і глибину інформації, яка є недосяжною при проведенні більшості моніторингових досліджень.

Розроблений інструментарій базується на запитаннях, запропонованих міжнародним протоколом дослідження, до якого входять як обов’язкові для всіх країн-учасниць тематичні блоки та запитання, так і необов’язкові (додаткові) блоки з окремими специфічними тематичними питаннями; а також на національних запитаннях, запропонованих робочою групою проекту, що створена при Міністерстві охорони здоров’я України.

Національна вибіркова сукупність дає можливість аналізувати отримані дані за віком, статтю, типом поселення, регіоном, типом сім’ї, матеріальним становищем тощо, але не передбачає аналізу на рівні області та навчального закладу.

Український Iнститут Соцiальних Дослiджень (C) 2005